Pred nástupom do MŠ

Toto by malo trojročné dieťa zvládnuť:

1.

Byť bez plienok. Väčšina MŠ neprijme dieťa, ak nie je odplienkované". Dokonca by dieťa malo vedieť používať záchod a nie nočník, respektíve nebáť sa sadnúť si na záchod. Pozor! Plienka sa v tomto veku netoleruje už ani počas obedného spánku.

2.

Sám sa obliecť a vyzliecť. Samozrejme, sem tam pani učiteľka pomôže, alenemôže obliekať a vyzliekať 25 detí, ktoré sa chystajú na dvor či sa vrátili z prechádzky

3.

Samostatne jesť (aspoň lyžicou), piť z pohárika, neodbiehať od stola počas jedla.

4.

Pozdraviť, odzdraviť, poprosiť a poďakovať. Na tomto by mali rodičia trvať už od útleho veku. Veď tieto 4 čarovné slovíčka by mali byť základom slušnosti každého človeka.

5.

Vedieť používať vreckovky a správne si vyfúkať nos.

6.

Ovládať základné hygien. návyky, napríklad umyť si po toalete ruky.

7.

Byť schopné aspoň na chvíľku sa odpútať od rodičov. Samozrejme, nečakajte, že vaše dieťa si nepoplače počas prvých dní v MŠ. To je normálna reakcia, ktorá sa dá zvládnuť. Ak by to však pretrvávalo dlhšie (viac ako mesiac), dieťa pravdepodobne nie je ešte zrelé byť bez rodiča a treba počkať, či skúsiť dieťa odpútať (napríklad tým, že ho bude do materskej školy vodiť stará mama či starý otec).

8.

Dieťa by pred nástupom do materskej školy malo poznať svoje veci, vedieť, že toto sú jeho topánky či mikina.

9.

Potrebné je, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť stopercentná, veľa detí začne lepšie komunikovať odpozeraním od iných detí či s pomocou logopéda

10.

Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.

Na záver:

To ako bude dieťa zvládať odpútanie sa od rodiny a vstup do materskej školy, záleží na rodičoch a ich hodnotách výchovy. Je nevyhnutné spolupracovať s pedagógom a dať si poradiť v oblasti výchovy dieťaťa. Pedagóg v materskej škole okrem starostlivosti o dieťa má aj úlohu usmerňovať a radiť pri problémoch vo výchove a vzdelávaní.

Láska rodičov k dieťaťu je nevyhnutná, ale musí byť citlivo vyvážená. Dieťa nesmie manipulovať s rodičmi. Rodič je ten, ktorý pomôže, postará sa, pohladí, ale keď si to situácia vyžaduje, tak pokarhá,

napomenie, usmerní, vysvetlí, prečo to tak nemôže byť. Liberalizmus a prílišný obdiv dieťaťa vo výchove sa nevypláca. Často uňho vedie k egoistickému správaniu a neskorším vážnym výchovným problémom.

Povinnosťou rodiča je informovať pedagógov o zvláštnostiach dieťaťa, prípadne o jeho vývinových a zdravotných problémoch, ktoré môžu ovplyvniť pobyt dieťaťa v materskej škole.

Pri výchove dieťaťa prajeme rodičom veľa trpezlivosti, láskavosti

a objektivity pri pohľade na svoje dieťa. Treba pamätať na to, že dieťa je kópiu ľudí a prostredia, ktorí ho vychovávajú a ovplyvňujú.